Sigara Ve Zararları
 Sağlığımız Sigara Ve Zararları

Sigara içerdiği nikotin, katran ve diğer zehirli gazlar sebebiyle insan bedeninde toksik etki yaratmaktadır. Özellikle katranın içerdiği 4500 civarında insan vücudu için zehirli kimyasal bileşik bulunmaktadır. Bu kimyasal bileşiklerden 40 kadarının “kesinlikle” kansere yol açabileceği bilim adamları tarafından 90’lı yıllarda tespit edilmiştir.

Sigara içen bir insanın cildi, normalden 2 kat daha hızlı kurur ve buruşur. Sigara içenler ilerleyen yaşlarda yaşıtlarına göre çok daha yaşlı gözükürler.

Sigara kalbe giden damarları oldukça hızlı bir şekilde tıkar. Kalbe gelen ve giden damarların daralmasıyla birlikte kalp olağandan çok daha fazla çalışır ve kriz riski artar. Damar hastalıkları zamanla kangrene yada burger’a sebep olabiir.

Sigara , zamanla damarlarda daraltma ve tıkanıklığa sebep olur. Damar sertliğini hızlandırır. Damar tıkanıklığı ya da daralması sebebiyle kalp krizi sonucu doğurabilir.

Şüphesiz, sigaranın ilk hedefi ağız, nefes borusu ve dolayısıyla akciğerlerdir. Akciğerlerde oluşan astım, kronik bronşit gibi rahatsızlıların %80’i sigaradan kaynaklanmaktadır. Akciğerlerin süngerimsi yapısı sebebiyle toksik maddelerin çoğu burada toplanırlar. Akciğer kanserine yakalanma riski çok ama çok yüksektir. İstatistikler, akciğer kanseri vakalarının %95’inin sigara içtiğini ortaya koymuştur.

Sigara tüm vücudu zehirlediği için kemiklerde bu durumdan nasibini alır. Kemik erimesi sigara içen insanlarda ve özellikle sigara içen kadınlarda çok sık rastlanan bir rahatsızlıktır.

Gözlerde katarakt veya geçici/kalıcı körlük meydana gelebilir.

Sigara içen kadınlarda hamilelik zorlaşır. Düşük riski oldukça artar. Erken doğum ise en beklendik senaryodur. Rahim ve yumurtalık kısırlığı ile erken menopoz ve rahim kanseri riski oldukça yüksektir. Sigara içen erkeklerde ise sperm sayısı azalır. Spermlerin sağlıklı olmaması sebebiyle sağlıklı bir gebelik gerçekleşmeyebilir. İktidarsızlık, sigara içen erkeklerde normale göre %40 daha fazla görülmektedir.

Sigara kullanımında – özellikle uzun ve orta dönem – diş eti hastalığı riski, sigara içmeyen birine göre %70 daha fazladır. Özellikle sık sık oluşan diş eti rahatsızlıları, diş ve çene bölgesinde kistlere ve ağız kanserine yol açabilir. Sağlıksız diş etleri sebebiyle dişler dökülebilir. Ağızdaki tat alma hissi büyük ölçüde azalır. Yapılan araştırmalarda, sigarayı bırakan insanlar, birkaç hafta sonra yiyeceklerden çok daha fazla tat aldıklarını ifade etmişlerdir.

Sigaranın Başlıca Zararları

. Ağız kokusu yapar, diş ve diş eti hastalılarına yol açar.

. Dudak ,yanak ve gırtlak kanserine neden olur. Hatta sigarayı yakmadan dudağında taşıyan yada tütün çiğneyenlerde de ağız içi kanserleri görülür.

. Dilde, tat alma duyusunda bozulmalar olur.

. Beyin hücrelerinin ölümüne yol açar. Öğrenme bozuklukları, hafıza zayıflığı ve erken bunama görülür.

. Göz merceğinin saydamlığının azalmasına yani katarakta sebep olur.

. Cildin yapısının bozulmasına neden olur. Leke ve kırışıklık oluşur. Selülitlere sebep olur.

. Burunda koku alma duyusu azalır.

. Sinüzit, farenjit, bademcik ve orta kulak iltihabı gibi üst solunum yolu hastalılarına yol açar.

. Damar sertliğini hızlandırır. Beyin ve kalpte damar tıkanıklığına neden olur. Kalp krizi ve tansiyon yükselmesi görülür.

. Erkeklerde iktidarsızlığın başlıca sebeplerindendir. Ayrıca mesane kanserinin önemli nedenlerindendir.

. Akciğerlerde çeşitli hasarlara, astım ve kronik bronşit gibi hastalılara neden olur. Bronşlarda ve akciğerlerde birçok çeşit kanserin oluşmasına neden olur.

. Gastrit, ülser ve reflü hastalıklarına sebep olur. Mide ve yemek borusu kanserine yol açar.

. Gebelikte tüketilen sigara düşük doğumlara ve bebekte gelişme geriliğine neden olur.

. Erken menopoz ve rahim kanserinin sebebidir.

. Parmaklarda sararmaya ve tırnaklarda zayıflamaya yol açar.

. Kemik erimesine neden olur.

. Burger hastalığına sebep olur. Bu hastalık el ve ayaklardan başlayarak tıkanıklığa yol açar ve uzuvların kesilmesi gerekir.

. Vücutta yorgunluk, uykusuzluk hali, stres, gerilim, performansta düşme ve reflekslerde azalma görülür.

. Pankreas kanseri riski artar.

. Hastalık, yara ve ameliyat tedavileri uzun sürer.

. Kullanılan ilaçları etkisizleştirebilir.

. Bütçeniz yük olur, çevre kirliliğine yol açar, yangınların en önemli sebeplerindendir.

. Çocuklarınız kanseri önleyen genlerden yoksun hayata gelir.

. Hamilelerde /10-15 eksik kiloda doğuma ve bebek zeka eksikliğiyle doğar.

. Çevrenizdekilere de bu zararları verirsiniz. Çocuğunuzun sigaraya başlama oranı daha artar.

. Sigarada bulunan Karbonmonoksitin kandaki oksijeni yok etmesiyle damarlarda kolestrol depolanır ve bunun neticesinde kalp krizi riski artar.

. Beyin hücrelerinin ölümüne ve hafıza zayıflığına (Alzheimer) sebep olur.

. Vücutta insülin salgılama yeteneğini azaltarak şeker hastalığına sebep olur.

. Tütün içinde bulunan Karbonmonoksit , Nikotin, Katran gibi zararlı maddeler akciğer kanseri başta olmak üzere, solunum sistemi hastalıklarından olan bronşit ve amfizeme gibi hastalıklara neden olur. İçilen her sigara sizi kansere bir adım daha yaklaştırır. Sigara içenlerde akciğerlerin doğal savunma sistemi bozulur ve buda enfeksiyon kapma riskini artırır.

. Sigara bağımlılarında kronik baş ağrılarına rastlanır.

Sigara içerdiği nikotin sebebiyle, bağımlılık yapmaktadır. Ancak sigara bağımlılarını bu denli zorlayan yoksunluk duygusu sadece nikotin sebebiyle oluşmaktadır. Sigara, aynı zamanda kokain ve amfetamin de içermektedir. Bu sebeple uzun yıllar süren sigara kullanımında, tiryakilerde bu maddelere karşı da bir yoksunluk duygusu oluşmaktadır.

Sigaranın dumanında bulunan karbon monoksit ve nitrojen oksit gibi gazlar kandaki oksijen miktarını azaltıp, organlara ve beyine yeterli miktarda oksijen gitmemesine sebep olmaktadırlar. Bu sebeple kalp daha hızlı çalışıp, daha fazla oksijen içeren kan pompalama arzusu ile hareket ettiği için kalp krizi riski sigara içen insanlarda, içmeyen insanlara göre %80 daha fazladır.

Diğer yandan sigaranın içerisinde bulunan esas bağımlılık yaratan madde nikotin ise tarih boyunca “zehir” olarak kullanılmıştır.Her ne kadar sigara bir insanı direk öldürecek kadar nikotin bulunmasa da, yeterli miktarda nikotin alan bir insan birkaç saat içerisinde ölebilir.

Sigarayı bıraktıktan yaklaşık on yıl sonra akciğer kanserine yakalanma riski %50 azalır. Kalp krizi riski ise olağan seyrine döner. Ancak sigara bırakıldıktan birkaç gün sonra dahi kandaki oksijen miktarı yükseldiği için kişide bir rahatlama duygusu, önceye göre daha enerjik ve mutlu olma hali oluşabilir. Ancak aynı zamanda kişi ‘yoksunluk’ duygusu ile başa çıkmak zorundadır.

 

                                                                                                           Doç.Dr.Haluk SARGIN